bg_image

Jak dbać o iglaki zimą?

Drzewa i krzewy iglaste wyglądają pięknie w ogrodzie nie tylko latem, ale również zimą. Działkowcy uwielbiają je za możność trzymania ich również w donicach. Pomimo tego, że są w miarę odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, to prawdziwym dramatem może być odkładający się śnieg oraz lód na pędach iglaków. Dobrze ukierunkowana pielęgnacja pozwoli tym roślinom przetrwać nawet najsroższą zimę.

Jak dbać o iglaki w donicach?

Jak wiadomo rośliny iglaste świetnie przyozdabiają tarasy, balkony, dróżki w ogrodzie. Te, które możemy hodować w donicach mogą mieć do tego przenajróżniejsze kształty, pienne, kuliste lub rozłożyste.

Jakie Iglaki wybierać do pojemników ?

Do pojemników wybierajmy te o powolnym wzroście, które nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych i które są odporne na mróz i suszę. Możemy wybierać pośród jałowców, cisów, żywotników oraz karłowych odmian świerków i sosen. Aby cieszyły oko, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Iglaki w donicach podlewamy również zimą. Jeśli nasze rośliny zmieniły kolor igieł na brązowy może to świadczyć o suszy fizjologicznej, gdyż roślina w donicy nie jest w stanie sama pobrać wody.

Czy trzeba przycinać Iglaki?

Trzeba, w ten sposób pozbywamy się zbędnych pędów, ale również nadajemy pożądany kształt roślinie. Zimą tniemy sosnę i inne gatunki żywiczne. Raczej nie nawozimy roślin zimą, ponieważ zamarznięta ziemia nie jest w stanie przyjąć pełnej dawki składników mineralnych z nawozów, a nadmiar ich może narazić roślinę na choroby.

Czy iglaki tolerują zmianę temperatur?

Są to rośliny przystosowane do niskich temperatur i wahań pogody warto takiego iglaka ochronić – jutą, matą słomianą, styropianem, a pędy owinąć agrowłóknią, aby zapobiec zbyt mocnemu nagrzaniu i nasłonecznieniu. Jeśli trzymamy rośliny w pojemnikach metalowych, lub kamiennych również okrywamy donice, najlepiej izoluje styropian. Najlepiej wybierać donice drewniane, są one znacznie cieplejsze. Chronimy wtedy korzenie przez zmarznięciem. A na wierzch możemy posypać trocin, igliwia lub ściółką z liśćmi. Jeśli nasze iglaki mają kształt stożkowy, kolumnowy lub są wysokie warto je delikatnie związać sznurkiem, lub kawałkiem bawełnianego materiału, aby w czasie podmuchów wiatru czy nadmiernej połaci śnieżnej nie uginały sie i nie połamały. Warto od czasu do czasu delikatnie strzepać zalegający na nich śnieg, ale tylko jego nadmiar.

Warto również chronić roślinę od wiatru przesuwając ją w bardziej zaciszne miejsce.

Jak dbać o iglaki w ziemi?

Podobnie jak iglaki w donicach, tak samo i te w ziemi należy podlewać. Przy zamarzniętej glebie rośliny nie są w stanie uzupełnić w pełni wody, a jej brak może doprowadzić do wspomnianej wyżej suszy fizjologicznej. W miarę możliwości należy podlewać je w dni słoneczne.

Należy je również regularnie otrzepywać z pokrywy śnieżnej oraz usuwać lód z gałęzi. Co prawda niewielka warstwa śniegu na krzewach i drzewach chroni je przed przemarznięciem, ale nadmiar może je połamać, przyczynia się do deformacji gałęzi, ogranicza dostęp roślin do tlenu. Warto również jak w przypadku iglaków w pojemnikach, te rośliny, które są dość wysokie, mają kształt stożkowy obwiązać sznurkiem, aby zachowały swój wygląd i prawidłowo sie rozwijały. Aby ochronić je przed wiatrem, czy zawiejami możemy ustawić swego rodzaju płotek z bambusa, aby stworzyć bardziej zaciszne miejsce.

Kategoria
#Porady ogrodnicze