bg_image

Choroby grzybowe drzewek owocowych

Bakterie, wirusy i grzyby mogą powodować powstanie wielu chorób nie tylko u człowieka, ale także u roślin. Dlatego warto odpowiednio zabezpieczyć się przed ich atakiem. Nie zawsze jednak zdążymy zauważyć, że coś się dzieje. Co w sytuacji, gdy jest już za późno, a choroba na dobre zaatakowała nasze drzewko?

Najlepsze metody na zwalczanie chorób grzybowych u naszych drzew to metody naturalne. Aby je dobrać, należy umiejętnie zidentyfikować problem, który występuje w przypadku naszej rośliny. Chorób, jakie mogą wystąpić, jest wiele. Naszą uwagę powinny zwrócić takie objawy jak:

  •   plamistość liści i owoców,
  •   zgnilizna pojawiająca się na owocach,
  •   obumierające gałęzie drzew pokryte czerwonymi plamkami,
  •   dziurkowatość liści.

Wymienione objawy mogą świadczyć o takich chorobach jak:

  •   antraknoza (duże, żółte plamy na liściach),
  •   brudna plamistość (szczególnie w przypadku jabłek i gruszek),
  •   brunatna zgnilizna (gnijące owoce),
  •   czerwona gruzełkowatość (wspomniane czerwone pęcherzyki na obumierających gałęziach).

Jak zatem zwalczyć taką chorobę? W takim wypadku należy bezwzględnie usunąć zakażony liść, owoc czy gałąź. Jeśli czynność zostanie wykonana w odpowiednim czasie, istnieje możliwość, że uda się uniknąć zakażenia pozostałych części rośliny. Zakażone gałęzie ucinamy w miejscu, gdzie konar jest zdrowy, a pozostałe po wycięciu miejsce smarujemy odpowiednim środkiem, który zapobiegnie wyciekaniu soków. W przypadku wystąpienia plamistości i zgnilizny naszego drzewa, możemy zastosować metodę opryskiwania rośliny ze skrzypu lub rumianku. Jeśli jednak to nie przyniesie rezultatu, warto sięgnąć po mocniejsze, chemiczne preparaty.

Warto jednak pamiętać, że regularne kontrolowanie stanu roślin i krzewów w naszym sadzie, to najbardziej skuteczna metoda zapobiegania wystąpienia ich ewentualnych chorób. Dzięki temu, w odpowiednim czasie zauważymy niepokojące objawy i będziemy mogli podjąć odpowiednie działania zaradcze, by uniknąć postępu zakażenia. Należy także zwrócić uwagę, że nie tylko wspomniane bakterie, wirusy i grzyby, mogą być odpowiedzialne za choroby naszych roślin. Często ich zły stan spowodowany jest nieodpowiednią pielęgnacją, nieadekwatnym sposobem uprawy, czy też błędnym doborem makro- i mikroelementów. Pamiętajcie, że najskuteczniejsze porady znajdziecie na naszym blogu. Zachęcamy do regularnego odwiedzania!

Kategoria
#Porady ogrodnicze