bg_image

Żywopłot to doskonały sposób na zagospodarowanie zieleni w naszym ogrodzie. Dodatkowo jest fajnym pomysłem na odgrodzenie się od sąsiadów w nieco bardziej estetycznej formie niż zwyczajny płot. Większość roślin, które nadają się na sadzenie pod żywopłot, jest raczej niewymagająca w pielęgnacji i stosunkowo tania. Niektóre jednak wymagają szczególnej opieki, należy je regularnie przycinać, formować i ochraniać przed mrozem, dlatego podpowiemy Wam, które z nich najlepiej wybrać, a które lepiej podziwiać tylko na zdjęciach.

Typów jest kilka. Do najpopularniejszych roślin, które nadają się na żywopłot, należą krzewy ozdobne. Dobrze znane i lubiane iglaki, chyba najczęściej pojawiają się w naszych ogrodach, jeśli decydujemy się na „zielone ogrodzenie”. Ich pielęgnacja nie sprawia zbyt wielkiego kłopotu, a zimą nie trzeba obawiać się o ich kondycję. Najczęściej wybierane krzewy to jałowiecświerk, czy tuja. Jałowiec to krzew, który rośnie bardzo szybko i doskonale poddaje się strzyżeniu. Dzięki temu można w niemalże ekspresowym tempie cieszyć się wysokim i idealnym żywopłotem. Równie smukły i gęsty jest świerk. Świerki należy sadzić bardzo blisko siebie i regularnie przycinać, bo potrafią wyrosnąć naprawdę wysoko! Największą jednak popularność w ostatnim czasie zyskała tuja. To krzew, które obecnie jest najchętniej sadzony, nie tylko przez profesjonalnych ogrodników i pasjonatów, ale także przez amatorów. Do ich sadzenia przekonuje nie tylko brak specjalnych wymagań, ale unikalny wygląd, który zapewniają łuskowate igły, które, w zależności od odmiany, mogą przybierać różne barwy. Warto również dodać, że tuje bardzo dobrze znoszą nie tylko miejsca mocno nasłonecznione, ale również te w cieniu. Nie straszny im także mróz, czy upał. Warto więc zastanowić się nad zakupem właśnie tej odmiany drzewa iglastego.

Oprócz wspomnianych drzew iglastych często spotyka się również żywopłoty powstałe tylko z drzew liściastych. Ich pielęgnacja jednak jest zdecydowanie bardziej wymagająca niż w przypadku wspomnianych krzewów. Trzeba również dodać, że nie o każdej porze roku wyglądają one estetycznie. W zdecydowanej większości drzewa liściaste gubią na zimę liście, przez co w naszym żywopłocie robią się prześwity. Dlatego też, zdecydowanie bardziej polecamy sadzenie drzew iglastych, jeśli jednak nie przepadacie za iglakami, warto wybrać takie drzewa, które najłatwiej dostosować właśnie pod żywopłot. Należy do nich ligustr pospolity i bukszpan wieczniezielony. Rośliny te nie mają zbyt wielkich wymagań glebowych i trochę lepiej niż pozostałe drzewa liściaste znoszą niskie temperatury. Nie zapominajmy również, że drzewa liściaste będą przepięknie wyglądały jesienią, kiedy ich liście zaczną zmieniać kolor w rytmie naszej złotej polskiej jesieni. 

Kategoria
#Porady ogrodnicze