bg_image

Morwa – roślina o wielu właściwościach

Morwa to roślina należąca do gatunków drzew liściastych, która swoim wyglądem przypomina jeżyny i dojrzewa, tak jak one, w lipcu. Owoce morwy zawierają niezwykłe właściwości odżywcze. Od wielu lat stosowane są w medycynie chińskiej w przypadku zaburzeń związanych z nieprawidłowym poziomem cukru we krwi, czy nawet z nadwagą. Choć obecnie nie są owocami zbyt popularnym, to warto zainteresować się ich dobroczynnym działaniem. Morwa (głównie biała i czarna) zawiera szereg witamin, które skutecznie wspomagają zdrowie i samopoczucie człowieka. Morwa biała, która obniża cholesterol i zapobiega rozwojowi miażdżycy, obniża także ciśnienie krwi i działa przeciwzapalnie. Regularne spożywanie jej owoców ma zbawienny wpływ na organizm człowieka. Warto zatem znaleźć dla niej miejsce wśród swoich upraw. Tu należy także dodać, że morwa to roślina niezwykle odporna na mrozy. Zatem okres zimowy to idealny czas na zainteresowanie się jej niesamowitymi właściwościami, czy zagospodarowanie dla niej miejsca w naszym ogrodzie.

 Morwa czarna jest źródłem bogatym w witaminę C, B oraz kwas foliowy. Doskonale wpływa również na procesy trawienne, dlatego często wykorzystuje się ją w ziołolecznictwie i farmakologii. Morwę czarną można wykorzystywać również w kuchni, ponieważ stanowi świetną bazę do dżemów, soków, kompotów, a nawet wszelkiego rodzaju nalewek i wina.

Równie popularna jest morwa biała, której liście zawierają bardzo bogate składniki odżywcze. Przede wszystkim są to witaminy z grupy B oraz witamina PP. Owoc ten, ma także działania antyoksydacyjne, przeciwdziała procesom starzenia oraz, jak zostało wspomniane, doskonale sprawdza się w przypadku zwalczania chorób cukrzycy. Badacze twierdzą również, że owoc ten, zapobiega nowotworom i zwalcza chorobę Alzheimera. Ta odmiana morwy jest najbogatsza we właściwości odżywcze, a możliwości jej wykorzystania są bardzo szerokie. Każdy z nas powinien uwzględnić tak drogocenny składnik w swojej diecie.

Jak uprawiać morwę?

Ta roślina rozwija się bardzo szybko i potrzebuje przestrzeni. Zarówno jeśli chodzi o odmianę czarną, jak i białą, sadzonki należy umieścić w przepuszczalnej, gliniastej glebie. Kolejnym warunkiem najbardziej optymalnym dla rozwoju morwy jest wybór dla niej dobrze nasłonecznionego miejsca, które będzie równocześnie osłonięte od wiatru. To właściwie najważniejsze zasady, bo morwa jest stosunkowo łatwa w uprawie, rozwija się praktycznie sama, jest także odporna na wszelkiego rodzaju choroby i szkodniki, dlatego nie wymaga od nas stosowania żadnych wymyślnych preparatów do swojej pielęgnacji, czy ochrony. Warto zatem zaplanować jej sadzenie, tak, aby już latem móc cieszyć się jej zakwitłymi owocami.

Kategoria
#Porady ogrodnicze