Planowanie upraw na działce to bardzo przyjemny moment. Zastanawiamy się, w jaki sposób posadzić drzewka i krzewy, by dawały cień w upalne dni. Myślimy, jakie gatunki posadzić obok siebie, aby stworzyć estetyczną kompozycję. Wydzielany miejsce na rabatki kwiatowe i grządki warzywne. Aby ogród był nie tylko piękny, ale i pożyteczny posadźmy w nim także drzewka owocowe.
Sadzimy drzewka owocowe, z których w przyszłości zrobimy przetwory
Drzewka owocowe najlepiej posadzić na działce jesienią, tak, aby zanim nadejdzie wiosenna pora wydawania pączków kwiatowych i pierwszych listków były już dobrze zakorzenione w ziemi. Wkopanie ich do gruntu wiosną może spowodować zbyt krótki okres pomiędzy zakorzenieniem się rośliny a fazą intensywnego wzrostu w okresie wegetacji. Od jesieni drzewka owocowe będą miały dostatecznie dużo czasu na mocne zakotwiczenie się w glebie, aby wiosną eksplodować kwieciem, z którego z czasem powstaną zalążki owocu czy finalnie soczyste jabłka oraz aromatyczne wiśnie i czereśnie.
Podejmując decyzję dotyczącą rodzaju drzewek owocowych i konkretnych odmian, warto wziąć pod uwagę przeznaczenie plonów. Jeśli zależy nam na wysokoplennych gatunkach, które będą odpowiednie, do wykonywania domowych przetworów zdecydujmy się na tradycyjne drzewka owocowe, takie jak grusza klapsa, śliwa renkloda althana czy jabłoń malinówka oberlandzka.
Drzewa owocowe na smakowite marmolady, dżemy i powidła
Wielu z nas pamięta z okresu dziecięcego smak jabłkowej marmolady, dodawanej do naleśników czy śliwkowe powidła do smarowania chleba na śniadanie. Tęsknota za smakami dzieciństwa może być przyczynkiem do rozpoczęcia sadowniczej przygody w naszym ogrodzie. Jeśli priorytetem będzie otrzymanie owoców, z których własnoręcznie zrobimy powidła, dżemy oraz konfitury warto posadzić drzewa owocowe pochodzące z dobrych odmian. Wiśnia Sabina jest niezastąpiona do dostarczania dorodnych owoców na tradycyjną wiśniową konfiturę.
Inne drzewa owocowe, które wydadzą plony nadające się do zamknięcia ich w słoikach to na przykład śliwa renkloda althana, a także jabłoń malinówka oberlandzka. Mięsiste owoce renklody są bazą do powideł, bez których trudno wyobrazić sobie każdą dobrze wyposażoną spiżarnię. Marmolada z malinówek to także przysmak, który zachęci nas do zakupu sadzonek jabłoni oberlandzkiej.
Oprócz użyteczności na domowe przetwory drzewka owocowe mają także inne zalety. Zacienianie fragmentów działki w upale dni, tworzenie najwyższego piętra roślin w kompozycji działkowej, a także piękny zapach, unoszący się w powietrzu w czasie kwitnienia. Szczególnie wonne są kwiaty tych drzewek, których owoce nadają się na dżemy.
Wybieramy drzewka owocowe, z których w przyszłości zrobimy przetwory słodkie i wytrawne
Rośliny sadzone w ogródkach działkowych i w przydomowych posesjach mogą być odpowiednie także do domowego przetwórstwa kompotów, soków oraz marynat. Kulinarne inspiracje, których źródłem są drzewka owocowe, mogą koncentrować się więc nie tylko na konfiturach i powidłach. Grusza i śliwka wydają owoce, które można zamarynować w occie. Czereśnia świetnie nadaje się na kompoty, zaś wiśnia jest bazą domowych soków.
Drzewka owocowe rosną dość szybko i zanim się obejrzymy, zaczną owocować, a my będziemy mogli się cieszyć spiżarnią zapełnioną słoiczkami z ekologicznymi przetworami własnej roboty. Odpowiednio pielęgnowane sadzonki jabłoni, gruszy i śliw będą cieszyć swoimi owocami kilka pokoleń. Drzewka owocowe w najlepszych odmianach dostarczą urodzaj owoców, których wystarczy nie tylko dla nas, ale także nadmiarem będziemy mogli podzielić się z sąsiadami.
Odpowiednie zaprojektowanie działki powinno więc uwzględniać drzewka owocowe. Są nie tylko źródłem pysznych i zdrowych owoców, ale także stanowią ładną dekorację naszych ogrodów, która o każdej porze roku prezentuje się inaczej — wiosną mai się białym i różowym kwieciem, wczesnym latem zieleni się bogactwem młodych listków, jesienią stroi się w czerwień jabłek i fiolet śliwek, zaś zimą gości śnieżne czapy na oczekujących wiosny gałęziach.