bg_image

Aronia

W pierwszym roku po posadzeniu pędy skracamy o 1/3 długości. Pobudzi to roślinę do silniejszego rozkrzewienia się, wzmocnienia systemu korzeniowego i zawiązywania owoców. W kolejnych latach skupiamy się przede wszystkim na pędach chorych, uszkodzonych, rosnących pod nienaturalnym kątem, pokładających się lub nadmiernie zagęszczających krzew. Zostawiamy natomiast młode, silne pędy.Aronia owocuje najlepiej na pędach 2-6 letnich, dlatego po pierwszym cięciu w kolejnych latach obcinamy również te ponad sześcioletnie, aby mogły być zastąpione nowymi. Terminem przycinania aronii jest wczesna wiosna. Wtedy pędy pozostają jeszcze w spoczynku i nie są widoczne dobrze rozwinięte pąki.

Jagoda kamczacka

Jagoda nie wymaga wielu zabiegów podcinania. Pierwsze zabiegi rozpoczynamy dopiero po 5tym roku od posadzenia. Młodsze rośliny nie muszą być przycinane. Cięcia starszych roślin prowadzimy od początku do połowy lata, po zbiorze owoców. Usuwamy słabe, suche lub uszkodzone pędy.

Porzeczka czerwona i biała

Pierwsze cięcie porzeczek wykonujemy po posadzeniu roślin. Ogólne zasady przycinania porzeczek po posadzeniu są jednakowe dla wszystkich odmian. Krzewy owocują na 2-3 letnich pędach . Najpierw skupiamy się na tym, aby ciąć porzeczkę zaraz po posadzeniu, a w następnych latach przycinamy pędy szkieletowe na wysokości 40-50 cm, by krzew mógł się rozgałęzić. W między czasie stosujemy cięcia sanitarne i formujące, aby krzew uzyskał luźny kształt o kulistej koronie i rozłożystych pędach. Ponad 4 letnią porzeczkę podcinamy już tylko w celach prześwietlenia jej.

Agrest

Agrest jest mało wymagającym krzewem owocowym rosnącym na wszystkich rodzajach gleb. Jego uprawa nie sprawia problemu nawet amatorom działkowiczom.Agrest przycinamy najczęściej wiosną zaraz po posadzeniu oraz w kolejnych latach na przedwiośniu(przed rozpoczęciem wegetacji). W pierwszym roku skracamy wszystkie gałęzie nad 3-4 pąkiem. W następnych dwóch latach wycinamy te, które pokładają się na ziemi, a także cienkie i zbyt krótkie. Po 3-4 latach, kiedy agrest zaczyna owocować staramy się formować go w taki sposób, by składał się z 6-8 silnych pędów jedno-, dwu- i trzyletnich. Starsze co roku usuwamy. W 5 roku po posadzeniu rozpoczyna się pełne owocowanie agrestu. Po wejściu w owocowanie prześwietlamy agrest corocznie na wiosnę. Wycinamy od 4 do 5 najstarszych pędów zwisających nad ziemią i zastępujemy je taką samą liczbą silnych pędów jednorocznych.

Rokitnik

Rokitniki nie lubią cięcia ponieważ skracanie grubych gałęzi osłabia roślinę i może doprowadzić do jej obumarcia. Przycinanie jest potrzebne tylko, gdy nadmiernie się rozrosną. Gdy posadzimy roślinę, wówczas skracamy lekko jego pędy, by się zagęścił. Cięcie przeprowadzamy tuż nad pąkiem. Ten zabieg powtarzamy corocznie wczesną wiosną przez pierwszych kilka lat życia rośliny. Później usuwamy jedynie suche i złamane pędy.

Kategoria
#Porady ogrodnicze