Żurawki to byliny, które gwarantują nie tylko efektowny wygląd, ale również są wdzięcznymi roślinami, które ozdabiają nasz ogródek przez cały rok. Dziesiątki odmian kwiatów o sercowatych liściach i kulistym pokroju pozwala na dobór pożądanego koloru do Twojej wymarzonej, ogrodowej aranżacji. Kolorystyka kwiatów w postaci niewielkich dzwoneczków jest tak samo bogata jak samych liści, dlatego warto przyjrzeć się żurawkom bliżej i zastanowić się nad posadzeniem ich w swoim ogrodzie.
Jak sadzić i pielęgnować żurawki?
Żurawki obejmują około 50 różnych odmian, a wszystkie zachwycają różnorodnością kolorów i uroczym kształtem. Jako roślina całoroczna i łatwa w utrzymaniu zdobyła serca wielu ogrodników. Roślinyżurawek nie mają wielkich wymagań co do uprawy i często można spotkać je rosnące w dzikich lasach i na zboczach gór. Ich wytrzymałość na niskie temperatury to świetna propozycja dla wszystkich ogrodników, którzy nawet zimą chcą mieć zachwycająco ozdobione klomby i ogródki. Żurawki lubią lekką i dobrze przepuszczalną glebę o neutralnym odczynie pH. Jako byliny leśne najlepiej czują się w miejscach zapewniających sporą ilość cienia, z ok. 3-4 godzinami porannego słońca, choć istnieją odmiany w pełni odporne na pełne nasłonecznienie.
Żurawki można uprawiać na dwa sposoby: wysiew nasion lub zasadzenie gotowych sadzonek ze sklepu ogrodniczego, co jest dużo łatwiejszym procesem. W przypadku wysiewu należy umieścić nasiona w skrzyni z ziemią w okresie jesiennym i przechowywać w idealnych warunkach szklarniowych. Po wzejściu małych roślinekżurawek trzeba przesadzić je do donic, a wiosną przyozdobić nimi przydomowe rabaty i klomby. Po przesadzeniu warto je obficie podlać. Żurawkaogrodowa jest rośliną, która tworzy kaskady dywanów, a jej wzrost może osiągać od 40 do 70 cm. W okresie kwitnienia żurawki tworzą się wysokie, ale drobne kwiaty o dzwonkowatym wyglądzie, które mogą osiągać wzrost aż do 70 cm, a najpopularniejszymi kolorami są różne odcienie czerwieni, przez róż, aż po czystą biel. Okres kwitnienia roślinżurawki przypada od maja do lipca.
Najlepsze towarzystwo dla żurawek
Żurawki doskonale rozwijają się zarówno samoistnie, jak i w towarzystwie innych roślin. Żurawki doskonale prezentują się posadzone w rzędach oraz w towarzystwie innych bylin lubiących zacienione miejsca, np. tawułka, płomyk floks, bergenia lub paprocie. Ponadto żurawki można zestawiać z bukszpanami, iglakami i innymi ozdobnymi trawami. Tak uniwersalne byliny będą świetnie się prezentować wśród krzewów o kontrastowym zabarwieniu. Dobrym pomysłem jest obsadzenie drzewek i wyższych krzewów żurawkami, co da ciekawy wizualnie efekt i będzie ciekawą ozdobą w każdym ogrodzie. Żurawki dobrze rozwijają się też w swoim towarzystwie na rabatach lub umieszczonych w donicach ozdabiających taras, lub balkon.
Żurawka TIMELESS NIGHT
Żurawka CHERRY TRUFFLES
Żurawka PEACHBERRY ICE
Żurawka APRICOT
Żurawka DARK SECRET
Żurawka PRINCE
Żurawka PLUM POWER
Żurawka PINK PEARLS
Żurawka CARAMEL
Jak nawozić i dbać o żurawki zimą?
Roślinyżurawek nie wymagają intensywnej pielęgnacji i nawozów. Warto na początku sezonu zastosować nawożenie mineralne (najlepiej granulatem długo działającym) o dużej zawartości potasu i żelaza, który podkreśli i wzmocni kolorowe zabarwienie liści, a w dalszych etapach jedynie dbać o odpowiednie nawodnienie gleby. Żurawki są mrozoodpornymi roślinami, które nawet podczas niskich temperatur w polskim klimacie utrzymują swój barwny kolor liści. Ważne jest, aby nie ścinać, ani nie przerzedzać żurawek zimą, gdyż okazała korona pełni funkcję ochronną dla korzeni. Młode roślinyżurawek dla pewności można zabezpieczyć przewiewną włókniną.
Tyle korzyści i zalet, jakie niesie ze sobą uprawa żurawek z pewnością przemawia za tym, aby umiejscowić je w swoim prywatnym ogródku. Unikalne kształty listków roślin mogą zdobić rabaty przez cały rok, a ich średnie zapotrzebowanie pokarmowe sprawia, że są byliną łatwą do utrzymania i niewymagającą w pielęgnacji. Żurawka z pewnością będzie okazale się prezentować w każdym ogródku oraz zwracać na siebie uwagę swoim niespotykanym ubarwieniem.
Przeczytaj także: