Każdy z nas zna dobrze owoce porzeczki, ale zapewne niezbyt często je jada. To błąd! Porzeczki mają wiele właściwości odżywczych, których każdy z nas powinien regularnie dostarczać swojemu organizmowi.
Wartości odżywcze czarnej porzeczki – dlaczego warto ją spożywać?
Szczególnie cenne dla zdrowia są witaminy i rzadkie mikroelementy zawarte w czarnej porzeczce. Owoce można wykorzystywać do jesiennych dżemów, konfitur, nalewek i soków. Najlepsze jednak jest spożywanie porzeczek na surowo. Wspomniana czarna porzeczka jest źródłem błonnika, witaminy C, witaminy B1, B2, B6, PP, K, prowitaminy A, biotyny, kwasu foliowego oraz soli mineralnych: potasu, sodu, żelaza, wapnia, związków siarki i magnezu. Doskonale wspomaga procesy regeneracyjne organizmu, dlatego powinna być stosowana w stanach obniżonej odporności i przeziębienia. Co ciekawe, dobroczynne działanie mają również liście czarnej porzeczki – poprawiają wygląd skóry, łagodzą trądzik, mają działanie przeciwzapalne.
Porzeczka w ogrodzie – dlaczego warto ją uprawiać?
Tak duża ilość wartości odżywczych zawartych w owocach porzeczki powinna nas przekonać do tych owoców! Zwłaszcza, że krzaki porzeczkowe nie mają zbyt wielu wymagań i są jednymi z najpopularniejszych krzewów owocowych uprawianych w naszych przydomowych lub działkowych ogrodach. Oprócz czarnej porzeczki, uprawia się również porzeczkę czerwoną oraz białą, jednak sposób ich pielęgnacji jest bardzo podobny.
Wymagania glebowe i stanowisko dla porzeczek
Porzeczki mają bardzo niewielkie wymagania glebowe, tolerują niemalże każdą z nich. Ważne, żeby była to ziemia żyzna, przepuszczalna oraz lekko kwaśna. Oczywiście krzewy powinny rosnąć w miejscu dobrze nasłonecznionym i osłoniętym od wiatru. Sadzenie porzeczek przypada na wczesną wiosnę oraz późną jesień, dlatego październik to idealny czas na wybranie swojego krzewu. Najlepiej przyjmie się taki, który ma uformowaną już bryłę korzeniową (hodowany w doniczce). Jeśli chodzi o pielęgnację porzeczek, należy pamiętać o regularnym przycinaniu pędów. Oprócz odpowiedniego prowadzenia i kształtowania gałązek nie zapominamy również o odpowiednim nawadnianiu, nawożeniu oraz odchwaszczaniu gleby wokół krzewu. W przypadku nawadniania najlepiej sprawdza się i wystarcza woda deszczowa. Podlewamy krzewy porzeczki tylko w trakcie długotrwałej suszy.