bg_image

Sadzenie i pielęgnacja drzewek owocowych.  

Posiadanie własnego ogródka lub działki, to dla wielu z nas spełnienie marzeń; ciche, spokojne miejsce, gdzie wszystko jest tak, jak sobie umyśliliśmy… Wolno rosnące róże w towarzystwie kolorowych bylin lub krzewów, małe, śliczne rabatki ożywiające ogródek, soczyście zielona trawa idealnie przycięta oraz drzewa duże i silne, dające upragniony cień w gorące letnie dni… O takim obrazku marzy chyba każdy miłośnik przyrody, mający do dyspozycji swój kawałek ziemi. 

Pomysł świetny, ale co zrobić, gdy nie mamy pojęcia o prowadzeniu ogrodu? Wielu z nas jest w tej dziedzinie laikami, “wiedzących tylko w teorii, co i jak ma wyglądać” i z pewnością, gdybyśmy tylko mogli, wynajęlibyśmy architekta zieleni, by mieć problem z głowy. No tak, ale nie wszyscy możemy sobie na to pozwolić i musimy męczyć się z tym wszystkim sami, nie wiedząc nawet od czego zacząć… No, bo właściwie od czego? 

Tak naprawdę schemat działania jest dowolny, nie ma ścisłego układu na sadzenie roślinek w kolejności…. Jeżeli zechcemy zacząć od drzew, to dlaczego nie? Musimy znaleźć tylko dobre i rzetelne “instrukcje” sadzenia drzew, a w tym wypadku drzew owocowych, bo tego będzie dotyczył powyższy artykuł.

Jak sadzić drzewka owocowe?

Rośliny owocowe, tak zwane sadownicze, to duża i zróżnicowana grupa roślin. Znajdziemy w niej: krzewinki, małe, średnie i większe krzewy, jak i duże, okazałe drzewa. Wszystkie one dostarczają nam pysznych i zdrowych owoców pełnych witamin, błonnika, makro i mikro elementów, pektyn oraz kwasów organicznych, które są nam niezbędne do codziennego funkcjonowania. Doskonale sprawdzają się w dietetyce, jak i medycynie ze względu na działanie przeciwnowotworowe, antywirusowe i antyalergiczne. 

Swoją różnorodnością w tym temacie mogą pochwalić się drzewa owocowe. Na rynku znajdziemy wiele ciekawych drzew owocowych- począwszy od wiśni i czereśni, a na pomarańczach kończąc. Każde z tych drzew potrzebuje innego sposobu sadzenia i uprawy, nie możemy traktować ich tak samo, ponieważ wiele z nich ma różne wymagania i zapotrzebowania uprawne.

Zacznijmy jednak od początku – idealne miejsce dla drzew owocowych.

Najważniejsze przy posadzeniu jakiekolwiek rośliny (nie tylko owocówek) jest oczywiście miejsce, które wybierzemy. Dla naszych drzew owocowych jest to szczególnie ważne, ponieważ od tego w jakim miejscu je zasadzimy, będzie zależał rozkwit drzew i owoców. Jeżeli chcemy, by naszym drzewom wiodło się jak najlepiej, musimy znaleźć dla nich dobrze nasłoneczniony obszar do swobodnego rozkwitu. Słońce wpłynie korzystnie na wybarwienie owoców, dzięki czemu będą one smaczniejsze (Uwaga, unikajmy miejsc zagłębionych, w których mogą występować zastoiska mrozowe, są to miejsca w niżej położonych terenach, gdzie osiada masa zimnego powietrza, powoduje ona przemarzanie zimą drzew owocowych, a wiosną przemarzanie ich kwitów. Ma to bardzo ważne znaczenie dla naszych owocówek, zwłaszcza: brzoskwiń, moreli, nektaryn czy czereśni, gdyż są bardzo ciepłolubnymi drzewami.). 

Idealną opcją jest również zapewnienie naszym drzewkom towarzystwa innego gatunku (na przykład w postaci wysokiego drzewa iglastego lub również wysokiego żywopłotu) które będzie je osłaniać od wiatru ze strony, z której najczęściej on wieje. Wówczas będziemy mieć pewność, że naszym drzewom nie grozi przemarzniecie.

Sadzenie drzewa owocowego – jak to się robi?

By posadzić sobie swoje wymarzone drzewa owocowe należy najpierw przygotować odpowiednio grunt, czyli glebę. W tym celu wykopujemy sobie dołek o wymiarach mniej więcej 60 cm średnicy i 50 cm głębokości – tak by korzeń drzewka swobodnie mieścił się w dołku. W czasie kopania musimy oddzielić warstwy ziemi (oddzielnie odkładamy żyzną ziemię i oddzielnie ziemię z głębszego warstw, będzie to miało znaczenie przy dalszych czynnościach). Żyzną glebę wsypujemy na dno naszego dołka, by korzeń mógł przyswoić jak najwięcej wartości odżywczych. (WAŻNE! Jeśli nie posiadamy zbyt żyznej gleby, lecz jest ona za bardzo piaszczysta lub ciężka, gliniasta, musimy poprawić jej strukturę następującymi sposobami: – po pierwsze, powiększamy naszą wcześniej wykopaną dziurę, która zawiera ciężką glebę. Po drugie, dodajemy do niej odpowiednie ilości piasku lub torfu. Po trzecie, starannie je ze sobą mieszamy, dzięki czemu nasze podłoże będzie luźniejsze. Jeżeli mamy do czynienia z ziemią zbyt piaszczystą, musimy dodać do niego próchnicę w postaci kompostu lub żyzną, organiczną ziemię. Następnie mieszamy to z naszą glebą, w której chcemy zasadzić drzewo).

Dobrze, jeśli przed posadzeniem korzenie zostawimy w wiadrze z wodą, wówczas odpowiednio namięknie. Po wykopaniu naszego dołka musimy spulchnić jego dno, w tym celu usypujemy kopczyk z żyznej ziemi (jest to pierwsza warstwa, z której drzewko owocowe będzie czerpać składniki pokarmowe). Uwaga, nie możemy używać dojrzałego bądź przegniłego kompostu, gdyż może on uszkodzić korzenie drzewa. Nie wolno również stosować nawozów, w tym mineralnych, ponieważ złe dawkowanie lub niedokładne wymieszanie z glebą, może spowodować popatrzenie korzeni! 

Kolejnym krokiem będzie sprawdzenie przeglądu systemowego korzeni. W tym celu musimy obejrzeć część podziemną naszego drzewka owocowego. Wycinamy korzenie, które jest najbardziej połamane lub uszkodzone, gdy ujrzymy, że korzenie są poplątane bądź wyginają się za bardzo w górę, po włożeniu do dołka, musimy je ostrożnie rozplątać lub przyciąć do odpowiedniej długości. Gęstość systemu korzeniowego jest bardzo zróżnicowana i zależy ona od gatunku drzewa. Nie zrażajmy się tym, jeśli korzeń okaże się mały, należy je regularnie podlewać, a drzewko może obficie obrobić. 

Jeśli wszystko to, co powyżej opisane zostało zrobione, wówczas możemy przejść do umieszczenia drzewka owocowego w dołku, czyli naszym kopczyku. Pamiętajmy, by robić to delikatnie, jak najbardziej równomiernie, tak by nie poplątać korzeni. Drzewka owocowe należy sadzić o kilka centymetrów głębiej niż rosły w szkółkach. Bardzo ważne jest także to, by pamiętać, że miejsce szczepienia musi znajdować się nad powierzchnią ziemi. W przeciwnym razie część szlachetna zacznie się ukorzeniać i wyprze podkładkę, drzewo może stać się przez to niższe, posiadać mniejszą odporność na mróz i choroby, a także wejść później w okres rozkwitu. 

Gdy już uporamy się z umieszczeniem naszego drzewka w kopcu, zaczynamy usypywać dołek. Najpierw glebą urodzajną, później tą z dalszych warstw. Następnie, delikatnie potrząsamy drzewkiem owocowym w osi pionowej i stopniowo udeptujemy glebę. Dzięki temu ziemia trafi w najmniejsze zakamarki, a szczeliny powietrzne zostaną zasypane. Korzeń pozostanie obłożony ziemią i będzie miał idealne warunki do przystosowania się do nowego stanowiska. Kiedy wreszcie posadzimy nasze wymarzone drzewko owocowe raz jeszcze je udeptajmy, stwórzmy coś w rodzaju misy wokół drzewka i bardzo obficie podlejmy, pamiętajmy, że drzewko jest bardzo spragnione i możemy go obdarować nawet 10 litrami wody. W późniejszym okresie sadzonki należy podlewać obficie raz w tygodniu. Odpowiednia wilgotność jest bardzo ważna w pierwszych tygodniach po zasadzeniu, bo pomaga w przyjęciu się roślin. Ważna rada, lepiej jest podlewać rzadziej a obficiej niż często i powierzchownie.

Kiedy należy zasadzić drzewko owocowe?

Odpowiedź brzmi – to zależy, zależy z jakim rodzajem drzewka owocowego mamy do czynienia; czy jest to drzewko z gołym korzeniem (odkrytym korzeniem systemowym) czy drzewko zasadzone w doniczce? Jeżeli chodzi o drzewka owocowe doniczkowe, to można je sadzić cały sezon – od wiosny do jesieni. Nie musimy się martwić o ograniczenia, z wyjątkiem okresu, gdy ziemia jest zamarznięta, bo trudniej jest w niej wykopać dół. Ale jeśli chcemy i mamy wystarczająco dużo czasu, możemy to zrobić. Inaczej jest z drzewkami owocowymi z gołym korzeniem- te należy sadzić wiosną lub jesienią, w sposób opisany powyżej.

Jak należy nawozić drzewa owocowe po posadzeniu?

Otóż, drzewa owocowe, które posadziliśmy jesienią, nawozimy dopiero na wiosnę, gdy zauważymy lekki wzrost rośliny. Jeśli posadziliśmy nasze drzewa wiosną, to powinny otrzymać one nawóz dopiero po dwóch miesiącach od posadzenia. W pierwszym roku stosujmy połowę dawki nawozowej, w kolejnych już całą, jaką zalecił producent. Pamiętajmy, że możemy nawozić nasze drzewa owocowe maksymalnie dwa razy od maja do lipca. Dobrze, gdy używamy nawozów wieloskładnikowych, są też takie o przedłużonym działaniu, cieszą się one większą popularnością, gdyż nie grożą one przenawożeniem. Ostatni rodzaj nawozu- długo rozkładający się w otoczce, spokojnie możemy stosować raz do roku w porze wiosennej.

Kategoria
#Porady ogrodnicze