bg_image

Aby w pełni cieszyć się nie tylko pięknym wyglądem naszych drzewek owocowych, ale i dorodnymi owocami, należy odpowiednio je pielęgnować. Jedną z najważniejszych czynności jest regularne przycinanie gałęzi naszych drzew. Czy wiecie kiedy jest na to najlepszy czas? Wiśnie i  czereśnie najlepiej przycinać tuż po zbiorach, w połowie lata. To samo dotyczy brzoskwiń nektarynek. A pozostałe drzewa? Okazuje się, że już niedługo. Najpopularniejsze drzewka owocowe, czyli jabłoniegrusze oraz śliwy musimy zacząć przycinać już od końca lutego do połowy marca (jesienią najlepiej czynność powtórzyć). Dzięki temu rośliny będą prawidłowo się rozwijały oraz dawały wysokiej jakości owoce.

W jaki sposób przycinamy gałęzie drzew owocowych? Przede wszystkim regulujemy kształt korony (tzw. cięcie formujące). Oznacza to, że koniecznie należy wyciąć wszystkie pędy wystające ponad nią lub te, które znajdują się w zbyt małej odległości od innych gałęzi (zagęszczenie pędów może mieć również negatywny wpływ na rozwój naszego drzewa). Nadanie koronie drzewa odpowiedniego kształtu zapewni nie tylko swobodny rozwój gałęzi i wydawanych przez nie owoców, ale również sprawi, że roślina będzie odpowiednio doświetlona. Przycinanie gałęzi musi odbywać się oczywiście przy użyciu profesjonalnych i przeznaczonych do tego narzędzi, warto używać właśnie ich, ponieważ nieumiejętnie ścięty pęd może sprawić, że uszkodzimy część naszej rośliny.

Warto również pamiętać, że jeśli chcemy by nasze drzewka owocowe były w jak najlepszej kondycji a wydawane przez nie owoce były smaczne i zdrowe, należy doglądać naszych krzewów i dbać o nie przez cały rok, usuwając zbędne pędy, gdy jest taka konieczność.

Kategoria
#Porady ogrodnicze