bg_image

Jak wygląda nowoczesny ogród?

Z roku na rok przed wiosną zastanawiamy się jak zaaranżować swoją przestrzeń ogrodową i zadajemy sobie pytanie jakie są kierunki wyznaczane dziś przez projektantów ogrodów.  Jakie są nowe trendy w tej dziedzinie, które pozwoliłyby na posiadanie modnego ogrodu? Moda w projektowaniu ogrodów także się zmienia, ale można za nią na bieżąco podążać, wprowadzając zmiany z naciskiem na niektóre elementy naszej ogrodowej aranżacji.

Z biegiem czasu zmianie ulega interpretacja pojęcia ogrodu. Kiedyś składał się on głównie z wszechobecnych kwiatów i trawników. Właśnie one, skrupulatnie pielęgnowane znikają. Obecne ogrody częściowo pozbawione są trawników na rzecz regularnych form geometrycznych złożonych z żywopłotów i z jak najbardziej egzotycznych ciekawostek. Bardzo ważnym atrybutem są ekologia i przeniesienie jak największej garści natury do swojego ogrodu. Obecnie dużym ogrodowym trendem jest tworzenie namiastki klimatu dzikiej przyrody przy domu oraz dbałość o środowisko.

Łąki wracają do łask

Coraz bardziej pożądane w projektach ogrodów stają się dzikie rośliny, które rosną w naturalnych warunkach. Dobiera się je tak, by stwarzały wrażenie bujnie kwitnącej łąki, polany, czy nawet przydrożnego rowu. Bardzo często sadzone są rośliny kiedyś uważane za polne chwasty (np. dziewanny). Trawniki zastępowane są rabatami, na których królują byliny i efektowne odmiany traw. Jednocześnie stosuje się w ogrodach, co najwyżej kilka gatunków roślin, aby uniknąć wrażenia sztucznego nagromadzenia roślin.

Kojąca woda

Niezmiennie obecna w założeniach ogrodowych woda wciąż pełni ważną rolę. Podobnie jak w naturze szum, plusk wody, nastrojowa tafla oczka lub stawu wprowadza harmonię i spokój gwarantując nam idealne miejsce do wypoczynku i relaksu. Woda obecna jest w projektach ogrodów w przeróżnych formach i coraz częściej pojawia się w aranżacjach w formie strumieni, źródełek, fontann, oczek lub też stawów. Wszystko uzależnione jest od wielkości ogrodu.

Kontrastowe zestawienia

Często zestawiane są ze sobą dzikie, naturalne grupy kwitnących roślin i strzyżone formy drzew i krzewów, które pełnią rolę zielonych filarów i stanowią równowagę dla pozornie nieuporządkowanej roślinności. Dla dopełnienia wrażenia naturalności często stosowane są elementy kamienne, żwirowe nawierzchnie i lekkie, zbudowane z naturalnych elementów (drewniane, bambusowe) altany, pergole lub trejaże.

W stylu eko

Wyraźnie zauważalna w projektach jest też troska o środowisko naturalne. Dba się o ptaki planując budki i sądząc roślin, które dostarczają ptakom pożywienia zimą. Unika się też bezwzględnie chemicznych środków ochrony roślin czy herbicydów. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się preparaty do ochrony roślin na bazie naturalnych składników. W nowoczesnym ogrodzie nie może też zabraknąć urządzeń, które pozwalają oszczędzać energię (np. baterie słoneczne, solary).

Kategoria
#Porady ogrodnicze