Dlaczego warto posadzić w ogrodzie żurawki?

 

 

         Od kilku lat bardzo modne stało się sadzenie żurawek w ogrodach, które potrafią wprowadzić dużo ożywienia na naszych rabatach. Rośliny te charakteryzują stosunkowo niewielkie wymagania i duże możliwości zastosowań. Żurawki posiadają duże walory dekoracyjne, które sprawiają, że rośliny te stały się bardzo popularnymi i poszukiwanymi bylinami.

Eksplozja barw

Żurawki zachwycają głównie różnej wielkości liśćmi, które posiadają formę klapowatą. Zależnie od odmiany mogą one mieć przybierać odcienie barwy bordowej, a także kolory żółty, zielony oraz pomarańczowy. Dodatkowo liście żurawek mogą być urozmaicone różnego rodzaju wzorami i przebarwieniami. Doskonałym wypełnieniem uroku tych roślin są ich delikatne kwiaty pojawiające się na pędach wyrastających ponad liście. Kwitną one w lipcu i sierpniu, a ich kolorystyka jest uzależniona od odmiany. Mogą to być barwy czerwona, kremowa lub różowobiała.

Gdzie posadzić i co lubią żurawki?

Żurawki tworzą zwarte kępy i osiągają wysokość około 30-40 cm, więc z powodzeniem będą nadawały się do każdego ogrodu. Idealne warunki dla żurawki, to półcieniste stanowisko i gliniasto-piaszczyte, wilgotne podłoże. Można je posadzić zarówno na słońcu, jak i w lekko zacienionych zakątkach ogrodu. Bardzo szybko przybywa nowych odmian o dekoracyjnych barwach i kształtach liści, które są największa ozdobą tych roślin. Odmiany żurawek o jaskrawych barwach potrzebują nieco więcej światła. Musimy jednak pamiętać, że jeśli posadzimy je w słońcu pamiętajmy o regularnym nawadnianiu, aby rośliny miały stale wilgotne podłoże, a ich liście nie ulegały poparzeniom.

 

Pielęgnacja

Pielęgnacja żurawki ogranicza się do usuwania w ciągu sezonu pożółkłych liści i odchwaszczaniu. Ma ona średnie zapotrzebowanie na składniki pokarmowe, ale warto zasilać ją mieszankami nawozowymi, aby wytwarzały dużo ładnie wybarwionych liści, które są ozdobą rośliny do pierwszych przymrozków. Dodatkowym obowiązkiem jest tylko i wyłącznie regularne nawadnianie żurawek, co pozwoli nam na osiągnięcie zamierzonych efektów w ogrodzie.

 

Zastosowanie

Żurawki są niezwykłymi bylinami, które mogą być ozdobą zarówno w ogrodzie, jak i w różnych kompozycjach pojemnikowych. Delikatne, dzwoneczkowate kwiaty żurawki będą świetnie pasować do ogrodów naturalistycznych oraz rabat bylinowych. W grupowych nasadzeniach wspaniale będą się prezentować jako kolorowe plamy na obrzeżach przeróżnych drzew. Sprawdzą się też w kolorowych przydomowych ogródkach i na skalniakach. Żurawki znajdują też zastosowanie w kompozycjach florystycznych, stąd też chętnie są wykorzystywane też przez kwiaciarnie.

Komentarze (0)

Sklep internetowy, z którego korzystasz używa plików cookies. Więcej informacji na polityka prywatności.