Kiedy przycinać liściaste krzewy ozdobne?


            Zbliżająca się wiosna jest czasem przycinania krzewów ozdobnych, jakie możemy znaleźć niemalże w każdym w każdym ogrodzie. Wszyscy doskonale wiemy o tym, że aby ogród prezentował się dobrze, zawsze należy o niego odpowiednio dbać i jego pielęgnować. A właśnie do pielęgnacji zalicza się także przycinanie. 

Termin

Punktem odniesienia czasu przycinania jest czas kwitnienia krzewu ozdobnego. Zapewnienie krzewom odpowiedniego czasu przycinania decyduje o ich wyglądzie i kwitnieniu. W przypadku zaniedbania krzewów, gdy są one nieprzycinane stają się nieforemne i słabo zagęszczone. Jednak kiedy przycinamy roślinę zbyt mocno i w złym terminie nie będzie ona nam kwitła. Podstawowa zasada jest taka, że zanim chwycimy za sekator, to zastanówmy się które krzewy kwitną na wiosnę, a które latem. Krzewy kwitnące wiosną przycinamy po kwitnieniu, a gatunki kwitnące latem tniemy wczesną wiosną. Warto pamiętać także, ze niektóre krzewy kwitną na pędach wytworzonych w poprzednim roku i należy je przycinać ostrożnie i delikatnie, aby przypadkiem nie usunąć pąków kwiatowych.

 

Które ciąć na wiosnę, a które po kwitnieniu?

Wiosną warto przyciąć te krzewy, które zakwitną w lecie. Dzięki temu zagęszcza się i wytworzą dużo nowych pędów, na których będą pojawiały się kwiaty. Przeważnie optymalnym terminem cięcia wiosennego są marzec i kwiecień. Krzewy kwitnące wiosną zawiązują pąki latem oraz jesienią poprzedniego roku. Dlatego przycięcie ich na wiosnę sprawi, że nie będą kwitły. Przekwitłe pędy skracamy o około 1/3 długości. Można też wymienić odmiany bądź też gatunki krzewów, które kiepsko znoszą i nie wymagają cięcia m. in.: różaneczniki i azalie, oczary, magnolie, sumak octowiec, mahonia pospolita. Przycinanie ich może osłabić rośliny lub narażać je na infekcje.

 

Technika cięcia

Przycinanie krzewów należy wykonywać w konkretne dni biorąc pod uwagę uwarunkowania pory roku i warunków atmosferycznych. Cięcie wykonywane wiosną lub jesienią najlepiej przeprowadzać w suchy, słoneczny dzień, a latem należy unikać ciecia w czasie upałów. Pędy przycinamy zawsze około pół centymetra nad pąkiem zewnętrznym, czyli skierowanym od pędu na zewnątrz. Tniemy najpóźniej do końca sierpnia, aby pędy krzewów zdążyły zdrewnieć przed zimą.

Komentarze (0)

Sklep internetowy, z którego korzystasz używa plików cookies. Więcej informacji na polityka prywatności.