Jakie iglaki można posadzić w cieniu?


            Ogrody, do których nie dociera zbyt wiele słońca, nie zawsze dają swoim właścicielom możliwość sadzenia swoich ulubionych roślin. Jednak istnieje wiele atrakcyjnych gatunków i odmian drzew oraz krzewów iglastych, które z powodzeniem można uprawiać na cienistej rabacie.

 

Jakie iglaki wybrać?

            Gdy nie mamy zbyt wiele miejsca lub chcemy wypełnić zacienione przestrzenie pod wyższymi roślinami możemy wybrać odmiany, które mają niski pokrój lub rosnące wolno karłowe krzewy o kulistych kształtach. Wartych polecenia jest co najmniej kilka ciekawych roślin. Pierwszą z nich jest mikrobiota syberyjska będąca niskim, rozłożystym krzewem, który dorasta do 40 cm wysokości i około 2 m szerokości. Ma zielone, delikatne igły, które zimą brunatnieją. Bardzo przypomina tuje, ponieważ jest z nimi spokrewniona. Może także być kojarzona z wieloma odmianami jałowców. Drugą odmianą wartą polecenia jest cis pospolity, który świetnie nadaje się do zadarniania powierzchni w miejscach zacienionych, pod drzewami. Cisy osiągają około 50 cm wysokości i 1,5 m szerokości i są dużymi krzewami (małymi drzewami) posiadającymi ciemnozielone igły oraz horyzontalnie rozpostarte gałęzie. Kolejną rośliną jest cis pośredni, który idealnie nadaje się na niskie żywopłoty rosnące w cieniu. Osiąga jedynie około 1 m wysokości i szerokości, świetnie znosi cięcie i jest odporny na trudne miejskie warunki, co pozwala na sadzenie tego cisu w parkach. Następnym iglakiem jest żywotnikowiec japoński, który można posadzić zarówno w ogrodzie, jak i uprawiać w doniczkach. Ta karłowa odmiana tworzy kulistą, poduszkowatą formę i dorasta do około 30 cm wysokości oraz nieco większej szerokości. Dekoracyjne są jasnozielone, delikatne i lekko błyszczące łuski i krótkie, spłaszczone pędy. Ostatnią opisywaną przez nas rośliną jest choina kanadyjska będąca także karłowatą, wolno rosnącą rośliną, tworzące zagęszczone, kopulaste formy z charakterystycznym zagłębieniem pośrodku i promieniście ułożonymi pędami. Osiągają do 50 cm średnicy i świetnie nadają się do uprawy w doniczkach.

Jakie wysokie drzewa i oryginalne krzewy iglaste lubią cień

            Jeśli mamy duży ogród i szukamy cieniolubnego wyższego drzewa iglastego, to warto postawić na choinę kanadyjską. Tworzy ona szerokostożkową koronę z lekko przewisającymi pędami. Igły są ciemnozielone, miękkie i krótkie. Dorosłe drzewa dorastają do około 10-15 m wysokości. Choiny lubią wilgotne, cięższe gleby i świetnie prezentują się posadzone przy zbiornikach wodnych. Bardzo dekoracyjną rośliną jest choina kanadyjska Pendula, charakteryzująca się zwisającymi pędami. Krzew ten z czasem tworzy płaczący, malowniczy pokrój. Odmiana ta najczęściej prowadzona jest w formie piennej i jej wysokość uzależniona jest od miejsca szczepienia (najczęściej dorasta do około 3-4 m). Najlepiej prezentuje się posadzona pojedynczo w reprezentacyjnych miejscach.

Komentarze (0)

Sklep internetowy, z którego korzystasz używa plików cookies. Więcej informacji na polityka prywatności.