Jaką funkcję spełniają liście?

Liście u roślin realizują funkcję swego rodzaju płuc. Absorbują z powietrza dwutlenek węgla oraz pobierają wodę z korzeni, a następnie produkują różne związki organiczne. Natomiast potrzebną do ich produkcji energię liście pobierają z promieni słonecznych. Proces ten nazywany jest fotosyntezą. U każdej rośliny przebiega proces fotosyntezy, której zjawisko ma miejsce w momencie, gdy roślina ma dostęp do światła słonecznego. Nocą, gdy jest ciemno, proces fotosyntezy nie zachodzi.

 

Odpowiednie ustawienie się liści na drzewie

Z reguły bywa tak, że wszystkie liście są ustawione optymalnie tak, aby światło w jak największym stopniu docierało do nich. Warto zaznaczyć, że samo pozycja liści jest dostosowana tak, aby nie przeszkadzać innym. Przykładowo w gęstym liściastym lesie światło słoneczne dociera do wszystkich liści. Jak to się dzieje? Otóż liście znajdujące się na górze drzew ustawiają się pionowo tak, aby część światła przepuścić do liści rosnących na dole. Liście położone poniżej wyłapują każdy promień przebijającego światła.

 

Jak to przebiega u roślin?

Na wierzchu oraz spodzie liści jest warstwa komórek naskórka, w której znajduje się bardzo dużo szczelinek. Są to aparaty szparkowe, za pomocą których roślina pochłania dwutlenek węgla z powietrza i wydziela tlen oraz przyjmuje i wydala wodę. Gdy roślina dostanie za mało wody, chroni swe zapasy i zamyka pory. Wówczas też nie produkuje energii i przestaje rosnąć. Niektóre rośliny mają liście pokryte woskową warstwą albo włoskami. Dzięki ich pomocy ograniczają parowanie wilgoci.

Chlorofil

Najwięcej chlorofilu znajduje się w liściach. Jego zadaniem jest pochłanianie energii słonecznej, łączenie jej z wodą oraz dwutlenkiem węgla, a następnie przerabianie na cukier. Cukier ten jest rozprowadzany do tych części roślin, które potrzebują energii. Niektóre rośliny zmieniają liście pod wpływem intensywnego światła, np. wytwarzają większe wycięcia i otwory, co zmniejsza możliwości wystąpienia zjawiska fotosyntezy.

 

Dlaczego warto rozmawiać z roślinami

Niektórzy twierdzą, że z roślinami trzeba rozmawiać. Skoro mówimy do ludzi i zwierząt, więc do roślin także możemy. Dlatego niektórzy uważają, że z roślinami warto rozmawiać. Kiedy traktuje się je jak np. ukochaną osobą,  one starają się nam odwdzięczyć i bardzo ładnie rosną oraz kwitną. W końcu mówiąc wydzielamy dwutlenek węgla, który jest „pożywieniem” każdej rośliny. Miłośnicy kwiatów doskonale wiedzą, że oprócz wody i nawozów, rośliny potrzebują również "dobrej ręki". Jest to prawda i weźmy to pod uwagę.

Komentarze (0)

Sklep internetowy, z którego korzystasz używa plików cookies. Więcej informacji na polityka prywatności.