Tradycyjne sposoby na zabezpieczenie drzew

Pierwszym sposobem jest solidne ogrodzenie działki. Najlepiej gdyby płot miał co najmniej dwa metry, a szczebelki były ze sobą połączone. Jeśli dopiero co kupiliśmy działkę i nie chcemy wydawać kroci na ogrodzenie szybkim rozwiązaniem będzie pastuch elektryczny. Możemy zainwestować również w kilka kukieł, strachów na wróble. Powiewający materiał będzie przynajmniej na jakiś czas odstraszał dzikie zwierzęta. Możemy poprzywieszać również skrawki materiałów, torebek foliowych, puszek, czegoś co hałasuje i co zniechęci zwierzęta. Możemy taki materiał spryskać perfumami, natrzeć mydłem, woń roznosząca się z takich rzeczy powinna wypłoszyć nieproszonych gości. Podobno dzikie zwierzęta nie przepadają również za zapachem jajek. Więc mikstura z kilkunastu jaj zmieszanych z wodą i natarcie tym kory drzew również powinno pomóc. Inną wcierką jest zmieszanie gliny z piaskiem i natarcie młodych. Na pewno nie są to trwałe odstraszacze i po pewnym czasie zwierzęta do tego przywykną, ale jeśli nie chcemy inwestować pieniędzy w działkę, takie rozwiązanie przez jakiś czas na pewno się sprawdzi.

Inne sposoby na zabezpieczenie drzew

Jeśli wszystko co robiliśmy do tej pory zawiodło możemy sięgnąć po substancje chemiczne dostępne w sklepach ogrodniczych. Nazywane są repelentami. Specjalne mieszanki zapachowe skutecznie odstraszają zwierzęta i co najważniejsze działają na bardzo długo. Jedną z podstawowych metod zabezpieczania roślin są osłonki. W sklepach znajdziemy mnóstwo różnych wariantów siatek, ale łączy je jedna cecha- materiał sztuczny, który w żaden sposób nie wpływa na wzrost drzewa, nie ogranicza mu dostępu światła czy wody. Kolejnymi zaletami jest łatwość w ich zakładaniu, nie przeszkadzają w zabiegach pielęgnacyjnych (nie musimy ich za każdym razem zdejmować), chronią nie tylko przed zwierzętami, ale również ostrzami kosiarki, pełnią funkcję wspomagającą dla młodych drzew, a przede wszystkim są ogólno dostępne, tanie i trwałe. Zamiast siatki możemy wykorzystać bardziej designerską matę bambusową, która nie tylko doda naszemu ogrodowi waloru estetycznego, ale również będzie pełniła funkcję ochronną. Do rabat i grządek możemy użyć również siatki rabatowej. Chroni nie tylko nasze rośliny, ale położna pod trawnikiem ochroni nasze zielone połacie przed kretami oraz nornicami.

Jak uratować uszkodzone drzewa?

Jeśli uszkodzenia są małe, należy ściąć skośnie tuż pod miejscem uszkodzenia, a dla zabezpieczenia rany posmarować maścią ogrodniczą. Jeśli drzewo jest połamane, zdewastowane i praktycznie prócz pnia nic się nie zachowało, można wykonać szczepienie, czyli wszczepienie w okolicę rany kilku młodych (najlepiej jednorocznych) pędów. Warto również szukać porad w sklepach ogrodniczych, często posiadają oni wykwalifikowaną kadrę, która udziela porad bezpłatnie.

Komentarze (0)

Sklep internetowy, z którego korzystasz używa plików cookies. Więcej informacji na polityka prywatności.