Jak przycinać hortensje?


            Największą ozdobą hortensji ogrodowej są jej kuliste kwiatostany. Ze względu na swoja wyjątkową urodę roślina ta jest bardzo popularna. Aby hortensje bujnie kwitły bardzo ważne jest zapewnienie odpowiednich warunków oraz właściwie przeprowadzone cięcie. 

Przycinanie różnych gatunków hortensji

            Zanim zabierzemy się za przycinanie hortensji, musimy koniecznie upewnić się jaki gatunek hortensji rośnie w naszym ogrodzie. Zauważmy, że w naszym ogrodzie możemy wyróżnić dwa rodzaje gatunków. Mianowicie możemy posiadać gatunki kwitnące na pędach tegorocznych, do których należy hortensja bukietowa oraz hortensja drzewiasta. Bywają też gatunki, które kwitną na pędach starszych, czyli np. hortensje ogrodowe. Musimy zwrócić uwagę, że w zależności od terminu kwitnienia dobieramy sposób przycinania hortensji. Unikajmy cięcia hortensji zbyt późno czyli z początkiem września, gdyż pędy nie zdążą zdrewnieć przed zimą i będą bardziej narażone na przemarzanie.

 

Jak przycinać hortensje drzewiaste i bukietowe

            Zakwitające na pędach tegorocznych hortensje drzewiaste i bukietowe przycinamy wiosną z reguły nad 4-5 pąkiem. Dzięki temu pobudzimy roślinę do wypuszczenia nowych pędów, które zagęszczą krzew i wytworzą pąki kwiatowe. Przycinanie hortensji bukietowych tak, aby miały duże kwiatostany warto rozpocząć wczesną wiosną pozostawiając około 5 głównych pędów. U nasady krzewu usuwamy także pędy uszkodzone, chore lub przemarznięte. Ta grupa hortensji zakwita późnym latem i przekwitłe kwiatostany możemy zostawić na krzewie na okres zimy.

 

Jak przycinać hortensje ogrodowe?

            Hortensja ogrodowa zawiązuje pąki kwiatowe w drugiej połowie lata, a kwitnie w następnym roku. Przycinanie hortensji ograniczamy w tym przypadku do usunięcia przekwitłych kwiatostanów. Zbyt mocne cięcie po kwitnieniu może pozbawić rośliny możliwości zawiązania pąków w kolejnym sezonie. Dopiero wiosną, w marcu i w kwietniu, skracamy pędy kwitnące w roku ubiegłym. Przycinamy hortensje nad pędami bocznymi, które wytworzyły pąki kwiatowe. Wówczas usuwamy też pędy uszkodzone, zmarznięte i chore.

Komentarze (0)

Sklep internetowy, z którego korzystasz używa plików cookies. Więcej informacji na polityka prywatności.