Fuksja – królowa balkonów i tarasów

Fuksja zachwyca nas oryginalnymi i bardzo dekoracyjnymi kwiatami. Pomimo, że kiedyś była rośliną często spotykaną w letnich ogrodach, na balkonach i tarasach, na chwilę została zapomniana. Jednak obecnie fuksja przeżywa swój renesans i od kilku lat znów potrafi zachwycać nas swoimi pięknymi kwiatami.

Podstawowe informacje o fuksjach

Fuksja to atrakcyjne rośliny pochodzące z Ameryki Środkowej i Południowej oraz Nowej Zelandii stąd też bierze się mnogość ich odmian. Fuksje uprawia się jako rośliny doniczkowe zdobiąc nimi w okresie letnim balkony, tarasy, ogrody oraz wnętrza. Fuksje doskonale też wyglądają w połączeniu z innymi roślinami balkonowymi dlatego też możemy stworzyć z nich niesamowite kompozycje. Miłośnicy tych kwiatów z reguły mają wielkie pole do popisu, ponieważ mają do wyboru kilkanaście tysięcy mieszańców i odmian fuksji. Kwiaty te składają się zarówno z roślin pnących, o delikatnych pędach wymagających podpór, jak i z odmian o pędach wzniesionych, silnie rosnących, które można prowadzić także w formie piennej, a nawet kształtować jako miniaturowe drzewka. Urodę swoją fuksje zawdzięczają niespotykanie pięknym, dekoracyjnym, zwisającym kwiatom: jedno bądź wielobarwnym o odcieniach koloru różowego, czerwonego, fioletowego, purpurowego, niekiedy z dodatkiem bieli. Kwiaty fuksji mogą być pojedyncze lub pełne. Fuksje kwitną od kwietnia do października.

Jak uprawiać fuksje?

Fuksje są kwiatami bardzo wymagającymi najlepiej rosnącymi na podłożu torfowym, próchniczym, o odczynie i na stanowisku półcienistym lub cienistym, koniecznie osłoniętym od wiatru. Rośliny te wymagają obfitego podlewania i cotygodniowego nawożenia szczególnie tym bardziej w okresie od kwietnia do sierpnia, Warto też zapewnić im dużą wilgotność powietrza. Niedostatek wody powoduje u fuksji więdnięcie najmłodszych liści, kwiatów oraz pąków. Przesuszanie bryły korzeniowej powoduje też ogólne osłabienie rośliny, przez co fuksje są podatne na choroby i inwazje szkodników np. mączlików, przędziorków, mszyc. 

Nasze krajowe warunki klimatyczne niekoniecznie sprzyjają fuksji, ponieważ nie jest ona rośliną zimotrwałą i konieczne jest przechowanie jej przez okres zimowy w pomieszczeniach bądź pod solidną osłoną. Przed nastaniem zimy i pierwszych przymrozków skracamy pędy fuksji, pozostawiając jedną lub dwie pary liści. Zimą przechowujemy ją w ciemnym pomieszczeniu zapewniając minimalną plusową temperaturę, ponieważ wyższa temperatura może pobudzić roślinę do przedwczesnego wypuszczenia pędów. Wówczas zaleca się podlewanie jej rzadko i małą ilością wody. W ciągu kilku tygodni roślina straci wszystkie liście, a młode pędy fuksja powinna wypuścić pod koniec zimy. W marcu przenosimy fuksję do cieplejszego i dobrze oświetlonego pomieszczenia, przycinamy i przesadzamy. I oto cała filozofia pielęgnacji tego pięknego kwiatu.

Komentarze (0)

Sklep internetowy, z którego korzystasz używa plików cookies. Więcej informacji na polityka prywatności.