Co warto wiedzieć o klonie palmowym?


            Klon palmowy jest perłą japońskich ogrodów, ale nic nie stoi nam na przeszkodzie, aby takowy zasadzić sobie na własnej działce. Swoim ciekawym wyglądem przykuwa wzrok i świetnie sprawdza się jako element reprezentacyjny w ogrodzie. Klon palmowy to krzew dorastający maksymalnie do 8 m przybierający niezwykle efektowne kształty i barwy liści. Jego oryginalny pokrój powodują, że klony palmowe są jednymi z najbardziej pożądanych krzewów.  Dodają ogrodom oryginalnego charakteru i często wykorzystywane są przy urządzaniu zakątków w stylu japońskim.

Dlaczego klony palmowe uznawane są za piękne i delikatne?

Istnieje kilkaset odmian klonów palmowych o różnych kształtach i barwach blaszki liściowej. Najbardziej efektownie prezentują się odmiany o głęboko powcinanych lub postrzępionych liściach i szerokich parasolowatych koronach. Liście mogą być zielone (Dissectum), bordowe i czerwone (Atropurpureum), żółtawe (Aureum), czy nawet dwubarwne (Butterfly). Niepowtarzalne są też jesienne barwy liści, które są wtedy szczególnie dekoracyjne.

Niestety, w naszych warunkach klimatycznych można uprawiać tylko kilka odmian, które najlepiej czują się w cieplejszych rejonach kraju. Klony palmowe są szczególnie wrażliwe na niskie temperatury i wysuszające wiatry. Kupując klon palmowy warto dokładnie sprawdzić, czy dana odmiana zniesie nasze zimy. Młode okazy na zimę trzeba osłaniać przed mrozem okryciami ze słomy, juty lub włókniny.

Jakie wymagania mają klony palmowe?

 

Najlepiej będą czuły się na lekko wilgotnych, próchnicznych glebach o lekko kwaśnym odczynie. Warto pamiętać, że na zbyt żyznym podłożu delikatne końcówki pędów nie zdążą zdrewnieć przed zimą i mogą przemarzać. Klony palmowe wykształcają dosyć płytki system korzeniowy, który potrzebuje regularnego nawadniania i ściółkowania, aby zapobiegać utracie wilgoci z podłoża. Idealne stanowiska dla tych krzewów to miejsca zaciszne i osłonięte od silnych wiatrów. Najładniejsze, kształtne korony krzewy formułują w pełnym słońcu, ale pod warunkiem, że rosną na wystarczająco wilgotnej glebie. Gdy podłoże jest zbyt suche, mocne słońce może wysuszać delikatne liście lub poparzyć ich końcówki. Klon palmowy co prawda jest krzewem małoodpornyn na mrozy, ale posadzony w miejscach osłoniętych od wiatrów może wytrzymać nawet temperaturę do -20°C. Jednak najbezpieczniej posadzić klony palmowe w miejscu półcienistym, osłoniętym (np. wyższymi roślinami) od intensywnego słońca w godzinach popołudniowych. Wszelkie cięcia pielęgnacyjne i formujące najlepiej przeprowadzać tylko w razie potrzeby – zimą lub wczesną wiosną (w okresie bezlistnym).

 

Komentarze (0)

Sklep internetowy, z którego korzystasz używa plików cookies. Więcej informacji na polityka prywatności.