Hydrangea anomala subsp. petiolaris – hortensja pnąca to bardzo oryginalna roślina o dekoracyjnych liściach i pięknych kwiatostanach. Posiada również ładne pędy, które potrafią wspinać się na wysokość nawet 20 m. Hortensja pnąca tworzy na pędach korzenie przybyszowe, podobne do korzeni bluszczu i przy ich pomocy pnie się w górę po murach, skałach, pniach drzew lub ścianach budynków. Przyrasta około 0,5 – 1 m rocznie.
Walory dekoracyjne:
Hortensja pnąca zachwyca w każdym wydaniu. Liście są owalne, ciemnozielone, umieszczone na długich ogonkach, jesienią pięknie przebarwiają się na ciepły, złocisty kolor. Pędy stanowią ciekawy akcent kolorystyczny zimą, gdy pokrywa je czerwonobrunatna lekko łuszcząca się kora. Natomiast na przełomie czerwca i lipca pojawiają się białe, baldachowate, lekko miodowo pachnące kwiatostany. Owoce, w postaci torebek, są mało dekoracyjne, ale stanowią pokarm dla ptaków.
Warunki uprawy:
Roślina preferuje gleby kwaśne, przepuszczalne i wilgotne, ale dobrze rośnie również na przeciętnych. Hortensja pnąca najlepiej czuje się na stanowiskach cienistych lub półcienistych. Jest w pełni wytrzymała na mróz i długowieczna. Nie wymaga specjalnego cięcia, ale dobrze je znosi.
W przeciwieństwie do bluszczu hortensja pnąca nigdy nie przemarza, dlatego stanowi dla niego interesującą alternatywę. Doskonale nadaje się do obsadzania ścian o porowatej powierzchni, altan, łuków, pergoli, kratownic, słupów, kolumn, drzew czy ukrywania wiat śmietnikowych. Idealna do tworzenia zielonych ścian w parkach i na terenach miejskich. Może być z powodzeniem stosowana jako roślina okrywowa.