Odmiana kanadyjska, ale nowszej generacji, bo wprowadzona do uprawy w 1981 roku. Drzewo rośnie średnio silnie i tworzy szeroką, rozłożystą koronę. Jest wytrzymałe na mróz. Daje obfite plony, rodząc duże i bardzo duże atrakcyjne owoce (60-80 g), owalne, lekko spłaszczone przy szypułce, zielonożółte z czerwonym słabo kropkowanym rumieńcem i płytką bruzdą dzielącą je na niesymetryczne części.
Miąższ wyjątkowo zwięzły, lekko aromatyczny, soczysty, smaczny, łatwo odchodzący od pestki. Owoce nie mają tendencji do opadania. Odmiana samobezpłodna, dobrze owocuje tylko w obecności innych odmian o podobnym terminie kwitnienia. Owocuje drugiej połowie sierpnia. Odmiana cenna ze względu na wysoką zdrowotność drzew, dobrą jakość owoców i długą ich trwałość pozbiorczą. Nawet pozostawione w warunkach pokojowych nie gniją szybko i przez kilka dni zachowują niezmieniony wygląd i smak.
Nie sadzić w pobliżu odmiany Goldrich gdyż po wzajemnym zapyleniu nie zawiążą owoców.
Zapylacze: Wczesna z Modern, Harcot, Heja,
WŁAŚCIWOŚCI ZDROWOTNE
Wystarczy zjeść 3 morele dziennie, aby dostarczyć organizmowi odpowiedniej ilości beta-karotenu, doskonałego przeciwutleniacza, chroniącego nas przed działaniem wolnych rodników odpowiedzialnych za wiele chorób cywilizacyjnych oraz przyspieszających procesy starzenia. Dzięki niemu nasza cera promienieje i długo zachowuje młodzieńczy wygląd.
Ponadto morele bogate są w potas, który reguluje ciśnienie krwi i pracę nerek, a także w żelazo, wapń, fosfor, witaminy PP, B i C oraz błonnik. Ich jedzenie poprawia trawienie i zapobiega anemii.
Morele, zwłaszcza te suszone, mają działanie zasadotwórcze. Powinny je jeść osoby cierpiące na nadkwasotę oraz te, jedzące codziennie mięso. Zjedzenie kilku moreli po treningu przywróci równowagę kwasowo-zasadotwórczą w organizmie.
Kaloryczność:
100g świeżych owoców – 47 kcal
100g suszonych moreli – 284 kcal (te bogatsze są w beta-karoten)