Jagoda kamczacka ZOJKA - 4
Jagoda kamczacka ZOJKA - 2
Jagoda kamczacka ZOJKA - 3
Jagoda kamczacka ZOJKA - 5
Jagoda kamczacka ZOJKA - 1
Jagoda kamczacka ZOJKA - 4
Jagoda kamczacka ZOJKA - 2
Jagoda kamczacka ZOJKA - 3
Jagoda kamczacka ZOJKA - 5
Jagoda kamczacka ZOJKA - 1

Jagoda kamczacka ZOJKA

JAGODA KAMCZACKA ZOJKA

Lonicera caerulea var. kamtschatica 'Zojka'

  • Forma : roślina  w pojemniku P13
  • Wiek: 3 lata
  • Wysokość: około 40 cm
16,90 zł
Brutto

Data wysyłki - 8 marzec 2023r. - w tej chwili prowadzona jest przedsprzedaż

Opis odmiany:

Polska odmiana długowiecznego krzewu liściastego wytwarzającego smaczne, zdrowe i duże owoce jagód. Posiada krzaczasty, kulisty pokrój, dorasta do około 170 cm wysokości i około 130 cm średnicy. Kwitnie bardzo wcześnie na przełomie marca i kwietnia, a owocuje na przełomie maja i czerwca. Jagoda kamczacka Zojka jest jedną z najwcześniej dojrzewających odmian w naszych warunkach klimatycznych.

Walory dekoracyjne:

Odmiana charakteryzuje się bardzo słodkimi, ciemnogranatowymi dużymi owocami o kulisto-owalnym kształcie (mają ok. 1 cm długości i ok. 5 mm średnicy) a ich skórka jest pokryta woskowatym nalotem. Liście zmienne w kształcie, owalne, zielone, od spodu niebieskawe. Młode listki pokryte są miękkim meszkiem.  Kwiaty o barwie bladożółtej, wargowe, małe, niepozorne, bogate w nektar, zakwitają w pierwszej połowie kwietnia. Jagody posiadają mnóstwo składników pro zdrowotnych oraz dużą ilość witamin A, B1, B2, B6, B9, C, P, makroelementy (magnez, sód, potas, wapń, fosfor) i mikroelementy (bor, krzem, jod, bar, mangan, miedź), zawierają też antocyjany. Mają działanie przeciwutleniające, przeciwzapalne i antyseptyczne, które korzystnie wpływają na nasze zdrowie. Idealne do spożycia na surowo, świetnie nadadzą  się również  do różnych przetworów, kompotów, soków, win, lub ciast. Można je również z powodzeniem suszyć bądź mrozić.

Warunki uprawy:

Jagoda kamczacka Zojka jest tolerancyjna wobec podłoża, może rosnąć na suchej piaszczystej glebie, choć najlepiej jej będzie na piaszczysto-gliniastym gruncie o umiarkowanej wilgotności i lekko kwaśnym odczynie. Preferuje stanowiska słoneczne lub półcieniste. Jagoda kamczacka jest rośliną obcopylną, to znaczy, że do jej zapylenia potrzebne są inne osobniki tego gatunku np. jagoda 'Atut’, 'Duet’ czy ‘Wojtek”. Jagoda Zojka będzie owocować już 2-3 roku po posadzeniu- na początku skromnie, jednak z roku na rok plony będą coraz bardziej obfite.  Pełnia owocowania następuje u niej po około 5 latach, można wówczas zebrać nawet 3,5 kilo jagód każdego sezonu. Krzew ten nie wymaga częstego nawożenia, wystarczy podsypać go nawozem naturalnym dla jagód lub kompostem co 2-3 lata. Pierwsze cięcie jagoda potrzebuje dopiero po 5 latach hodowania, wcześniej zaleca się usuwać jedynie złamane, uschnięte czy chore gałęzie. Odmiana zdrowa, rzadko atakowana przez choroby i szkodniki, całkowicie mrozoodporna.

76 Przedmioty
No reviews

Klienci którzy zakupili ten produkt kupili również:

Sklep internetowy, z którego korzystasz używa plików cookies. Więcej informacji na polityka prywatności.