Zbliżająca się wiosna jest czasem przycinania krzewów ozdobnych, jakie możemy znaleźć niemalże w każdym w każdym ogrodzie. Wszyscy doskonale wiemy o tym, że aby ogród prezentował się dobrze, zawsze należy o niego odpowiednio dbać i jego pielęgnować. A właśnie do pielęgnacji zalicza się także przycinanie.
Termin przycinania
Punktem odniesienia czasu przycinania jest czas kwitnienia krzewu ozdobnego. Zapewnienie krzewom odpowiedniego czasu przycinania decyduje o ich wyglądzie i kwitnieniu. W przypadku zaniedbania krzewów, gdy są one nieprzycinane stają się nieforemne i słabo zagęszczone. Jednak kiedy przycinamy roślinę zbyt mocno i w złym terminie nie będzie ona nam kwitła. Podstawowa zasada jest taka, że zanim chwycimy za sekator, to zastanówmy się które krzewy kwitną na wiosnę, a które latem. Krzewy kwitnące wiosną przycinamy po kwitnieniu, a gatunki kwitnące latem tniemy wczesną wiosną. Warto pamiętać także, ze niektóre krzewy kwitną na pędach wytworzonych w poprzednim roku i należy je przycinać ostrożnie i delikatnie, aby przypadkiem nie usunąć pąków kwiatowych.
Które ciąć na wiosnę, a które po kwitnieniu?
Wiosną warto przyciąć te krzewy, które zakwitną w lecie. Dzięki temu zagęszcza się i wytworzą dużo nowych pędów, na których będą pojawiały się kwiaty. Przeważnie optymalnym terminem cięcia wiosennego są marzec i kwiecień. Krzewy kwitnące wiosną zawiązują pąki latem oraz jesienią poprzedniego roku. Dlatego przycięcie ich na wiosnę sprawi, że nie będą kwitły. Przekwitłe pędy skracamy o około 1/3 długości. Można też wymienić odmiany bądź też gatunki krzewów, które kiepsko znoszą i nie wymagają cięcia m. in.: różaneczniki i azalie, oczary, magnolie, sumak octowiec, mahonia pospolita. Przycinanie ich może osłabić rośliny lub narażać je na infekcje.
Technika cięcia
Przycinanie krzewów należy wykonywać w konkretne dni biorąc pod uwagę uwarunkowania pory roku i warunków atmosferycznych. Cięcie wykonywane wiosną lub jesienią najlepiej przeprowadzać w suchy, słoneczny dzień, a latem należy unikać ciecia w czasie upałów. Pędy przycinamy zawsze około pół centymetra nad pąkiem zewnętrznym, czyli skierowanym od pędu na zewnątrz. Tniemy najpóźniej do końca sierpnia, aby pędy krzewów zdążyły zdrewnieć przed zimą.