Wiśnie Ozdobne

Chyba każdemu marzy się choć namiastka Japonii w ogrodzie. Dzięki wiśniom ozdobnym jest to bardzo możliwe do zrealizowania. Są to niewielkie drzewka, które przywędrowały do nas z Azji, a konkretnie z Chin, choć zwane są wiśniami japońskimi.

Charakterystyka

Wiśnia ozdobna doskonale odnajduje się w naszym klimacie, pięknie i obficie kwitnie. Kwiaty tego drzewa rozwijają się już w kwietniu, jeszcze przed pojawieniem się pierwszych liści. Po przekwitnięciu natychmiast pojawiają się liście o kształcie serc i zdobią wiśnię aż do samej jesieni. W tym też okresie przebarwiają się one na złoty kolor. Dlatego też obok ozdobnych jabłoni wiśnia japońska jest jednym z najładniej kwitnących wiosną drzew. Wiśnie ozdobne są do tego stopnia są pięknymi drzewami, że aż w Japonii z tym drzewem wiąże się wiele zwyczajów i świąt. Przykładowo wiśnia piłkowana od dawna uprawiana jest w Japonii, gdzie podczas kwitnienia jest główną atrakcją obchodów tradycji hanami. Jest ono praktykowane jest w Japonii od kilkuset lat i cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. Święto to trwa od jednego do dwóch tygodni, jest relacjonowane przez media na całym świecie i wyczekiwane przez Japończyków oraz turystów przez cały rok. Wiśnie ozdobne kwitną niezwykle obficie od kwietnia do maja. Odmiany hodowane nie wytwarzają zazwyczaj owoców. Natomiast owocujące wytwarzają owoce niejadalne dla ludzi, a przynajmniej niesmaczne, lecz są chętnie zjadane przez ptaki. Warto wiedzieć, że istnieje kilka odmian tej rośliny, różniących się od siebie kolorem liści, kwiatów i ich zapachem.

Uprawa i pielęgnacja

Wiśnie ozdobne są coraz to częściej spotykane w naszym kraju. Wbrew pozorom nie są trudne w uprawie. Nie wymagają bardzo żyznej gleby. Preferują stanowiska słoneczne i osłonięte od wiatrów. W zależności od odmiany i prowadzenia, może przybierać formę krzewu lub niewielkiego drzewa. Z reguły dorastają maksymalnie do 7 m, ale są okazy dorastające nawet do kilkunastu metrów. W młodym wieku jest jeszcze mało odporna na mróz i wówczas zalecane jest okrywanie rośliny w pierwszych latach. Wiśnie ozdobne można sadzić w grupie lub pojedynczo, nadaje się też do donicy. Kwitnie wiosną we wszystkich odcieniach różu. Warto wspomnieć, że korona wiśni ozdobnej rozrasta się bardzo szybko, dlatego w okresie letnim można ją przycinać i formować.

Zastosowanie

Wiśnie ozdobne mają szerokie zastosowanie w ogrodach. Drzewka te będą mistrzami drugiego planu każdej działki. Może je sadzić na obrzeżach naszego ogrodu, wyraźnie wyznaczyć granice między częściami naszych działek. Np. między częścią użytkową podwórka a sąsiednim gospodarstwem. W dużych powierzchniowo ogrodach i parkach prześlicznie wyglądają alejki wysadzane z obu stron wiśniami japońskimi, które w czasie kwitnienia zaskakują pięknem swoich kwiatów. Jak widać możemy je sadzić praktycznie wszędzie, a dobrze pielęgnowane będą cieszyć nas wspaniałym wyglądem w czasie wypoczynku.

Wiśnia japońska jest to bardzo gęsto, obficie i pięknie kwitnące drzewo, które ozdobi ogród nawet najbardziej wymagającego ogrodnika.

Sklep internetowy, z którego korzystasz używa plików cookies. Więcej informacji na polityka prywatności.